Jdi na obsah Jdi na menu
 


Téměř neznámá plemena (1)

20. 5. 2007

VELMI MÁLO ZNÁMÁ PLEMENA- primitivní plemena, chrti, honiči a špicové

 

 • Kanaánský pes- Dříve cvičen k vyhledávání min, po válce pak jako Obrazekprůvodce nevidomých. Dnes slouží k střežení stád i budov, ke stopování, vyhledávání osob a jako záchranný pes. Ačkoliv je poněkud plachý, může být dobrým společníkem. 16-25 kg, 48-61 cm. Obvykle hodný k dětem, vydrží velké i nízké teploty, snadná údržba srsti, výcvik poslušnosti je snadný, potřebuje dostatek pohybu.
 • Lurcher- Kříženec grejhaundů a některými koliemi a teriéry. Dnes udržují chovatelé jejich schopnost štvát králíky a zajíce. Je to příjemný společník a neskonalou energií, vydrží štvát malou zvěř, dokud ji nezabije. 27-32 kg, 69-76 cm. Vhodný k dětem, nehodí se do bytu, snadná údržba srsti, spokojeně žije a přespává venku, snese se s ostatními psy, dobrý hlídací pes.Obrazek

 •  Sluga-Je přirozeně ostražitá, takže může být agresivní vůči cizincům. Není to ideální pes do domu s dětmi, protože jeho trochu nervózní povaha, vyžaduje klidnou atmosféru. Je také inteligentní, nezávislá a věrná jednomu pánovi. Dříve používána k hlídání a lovu. 20-27 kg, 61-72 cm. Nehodí se do bytu, snáší dobře vysoké teploty, dobrý hlídací pes, potřebuje dostatek  pohybu.

Obrazek

 • Harier- Ve 20. století bylo toto plemeno na pokraji vymření, podařilo se ho vrátit zpátky křížením foxhaundů a bíglů. Využívá se k lovu zajíců a lišek, ale lépe než ve smečce se cítí v domě. 22-27 kg, 46-56 cm. Vhodný k dětem, nehodí se do bytu, odolný vůči teplému i studenému počasí, spokojeně žije a přespává venku, dobře se snáší s jinými psy.

  Obrazek

 • Vydrař- Byl vyšlechtěn k práci v chladných řekách a k pronásledování vyder do doupat. Je to nezávislé plemeno, milující vodu. 30-55 kg, 58-69 cm. Laskavý k dětem a k jiným psům, nevhodný pro život ve městě, odolný vůči chladu, spokojeně žije a přespává venku, dobrý hlídací pes, spokojí se s omezeným pohybem.

  Obrazek

 • Plottův pes- Nejtvrdší z mývalích psů, používán k lovu medvědů. Ostrý a vysoký hlas, neobyčejně vytrvalý a schopný práce po celých 24 hodin. Zkonzumuje najednou tolik potravy, že mu hrozí převrácení žaludku, které ohrožuje jeho život. Mimo USA je velmi vzácný, a není uznaný FCI. 20-25 kg, 51-61 cm. Vhodný k dětem, Nevhodný pro život ve městě, nevadí mu vysoké teploty, spokojeně přečkává den i noc venku, snadná údržba srsti, dobrý hlídací pes.

  Obrazek

 • Eskymácký pes-Je nezávislý a vše dělá s plným nasazením. Potřebuje silného vůdce, ze kterého bude mít respekt a důsledné zacházení. Je schopné typické psí přítulnosti, ale hodí se hlavně k práci. 27-48 kg, 51-69 cm. Nevhodný k dětem, ani do města, odolný vůči mrazu, hodí se pro život venku a jako dobrý hlídací pes.

  Obrazek

 • Laponský pes-Dříve používán k pasení sobů, dnes se šlechtí jeho kvalita srsti a barva. 20-21 kg, 40-52 cm. Nevhodný do města, odolný vůči chladu a mrazu, spokojeně žije a přespává venku, výcvik poslušnosti je snadný, potřebuje dostatek pohybu, dobrý hlídací pes.

  Obrazek

 • Norský buhund-Má silný pastevecký instinkt a fyzické předpoklady. Je také vynikající hlídač, ale projevují se u něj dědičné vady očí a kyčlí. 24-26 kg, 41-46 cm. Vhodný k dětem, a pro život ve městě, odolný vůči mrazu, spokojeně žije a přespává venku, výcvik poslušnosti je snadný, potřebuje dostatek pohybu.

  Obrazek

 • Norský losí pes-Pronásleduje kořist jako honič. V minulosti používán pro lov rysů, vlků a losů, úspěšně však přináší i malou zvěř. Využívaný též k hlídání výběhů kuřat a kachen. Národní plemeno je lehčí a pohyblivější, černý slouží k lovu v horách. 20-23 kg, 47-52 cm. Vhodný pro život ve městě, odolný vůči chladu a mrazu, vyžaduje pravidelnou péči o srst, spokojeně žije a přespává venku, výcvik poslušnosti je snadný, dobrý hlídací pes.

  Obrazek

 • Norský lundehund-Malý a čilý pes, zajímavý tím, že má pět nebo šest prstů na předních nohách, má neobyčejně velké polštářky a paspárek je často zdvojený. Tyto kombinace mu umožňují šplhat po útesech a překonávat skalní trhliny. Dalším jedinečným znakem je měkký záhyb v boltci, který mu zabraňuje vniknutí vody či hlíny do ucha. 5,5-7 kg, 32-38 cm. Vhodný k dětem i do města, odolný vůči chladu, spokojeně žije a přespává venku, spokojí se s minimální péčí o srst, vyžaduje dostatek pohybu.

  Obrazek

 • Keeshond-Vnímavý a spolehlivý pes, hodící se jak do města, tak na venkov. I přes svou výbornou povahu, potřebuje jako každý špic pevnou ruku. 25-30 kg, 43-48 cm. Vhodný k dětem, špatně snáší vysoké teploty, odolný vůči mrazu, vyžaduje pravidelnou péči o srst, a dostatek pohybu.

  Obrazek

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Ešte poznám

(D., 19. 2. 2012 19:14)

Pardon www.leopardi.cz

Ešte poznám

(D., 19. 2. 2012 19:10)

Dovoľujem si ešte Navrhnúť, aby ste tam pridali ešte aj louisianskeho leopardieho PSA. Ja som pred nedávnom natrafila na veľmi pekne stránky: www.louisianskyleopardipes.sk a www.leopardi.sk a ešte aj www.blackyno.estranky.sk ale je ešte aj veľa dalších. No to uz posúdiť sami.

pekne

(tajinka, 29. 12. 2008 11:05)

mass pekny blogg...aj ja by som cela taky ...chalim ta